Ktorý model rádia je najlepšie zvoliť?

Autorádio je príslušenstvo s extrémne širokým rozsahom funkcií. Pre väčšinu Slovákov je po naštartovaní automobilu a zapnutí bezpečnostných pásov ďalší z automatických činností spustenie ich obľúbenej rozhlasovej stanice (so správami zo sveta alebo obľúbenými piesňami), ktorá im spríjemní cestu.

Ak sa rozhodnete zvoliť autorádio s vstavaným bezdrôtovým modulom Bluetooth, môžete ho tiež použiť ako sadu handsfree bez toho, aby ste museli držať telefónne slúchadlo pri uchu. Je to len jedna z mnohých užitočných funkcií, ktoré toto zariadenie prináša.

920-front

Pri výbere prístroja nezabudnite venovať pozornosť štandardnej veľkosti priestoru pre autorádio vo vašom vozidle. Väčšina automobilov má štandardnú veľkosť 1 DIN. 2 DIN je dvojité 1 DIN (väčšia veľkosť), v ktorom sú zvyčajne prítomné prehrávače médií s DVD s GPS navigáciou a 7 alebo 8 palcovou (dotykovou) obrazovkou. V posledných rokoch predstavili výrobcovia tiež hybridné modely s 1 DIN, ktoré sú vybavené zloženými a výsuvnými panelmi o veľkosti 7 a 8 palcov.

Untiggg4rrtled-1

Pri výbere autorádia je potrebné vziať do úvahy niekoľko kľúčových bodov. Základnou funkciou každého rádia je schopnosť prehrávať hudbu. Okrem štandardnej možnosti akou sú korekcie tónu a hlasitosti, pripravili producenti balík ďalších zaujímavých funkcií. Médiá vo forme CD a DVD sú minulosťou. Moderné prístroje sú vybavené čítačkami pamäťových kariet micro SD a zásuvkami AUX a USB, ku ktorým môžeme pripojiť telefón pomocou kábla alebo USB flash disk. Po pripojení telefónu je možné počúvať hudbu priamo zo súborov alebo populárnych služieb, ako je Spotify.

Rádiá vybavené 7 a 8 palcovými obrazovkami (zvyčajne dotykovými) väčšinou umožňujú prehrávať filmy v širokej škále dostupných formátov a HD kvalite. Za pozornosť stojí tiež funkcia RDS (Radio Data System), ktorá umožňuje na displeji rádia zobrazovať správy, napr. meno umelca alebo názov danej skladby i rozhlasovej stanice.

7021C 

Navigačný systém je ďalším dôležitým aspektom, ktorý je potrebné starostlivo zvážiť pri výbere správneho autorádia. Niektoré zariadenia majú zabudovaný modul GPS s predinštalovanými mapami Európy, ktoré vo väčšine prípadov fungujú veľmi dobre. Zaujímavým riešením je tiež funkcia Mirror Link, ktorá umožňuje zobraziť informácie zo smartfónu na displeji autorádia. Vďaka tomu môžete na obrazovke nášho prístroja pozerať obrázky z Google Maps a ďalších aktuálnych navigačných programov. K dispozícii je tiež možnosť kopírovať adresár s telefónnymi číslami z mobilu a volať priamo z autorádia.

Prístroje s integrovaným operačným systémom Android (najpopulárnejším operačným systémom pre smartphony, sú hitom posledných rokov), umožňujú prístup k obrovskej knižnici dostupných aplikácií z obchodu Google Play, ako sú mapy Google, hry a mnoho ďalších, preto sú tieto prístroje omnoho lepšie kompatibilné s mobilnými telefónmi s týmto systémom.

mini

V dnešnej dobe je štandardom tiež autorádio s funkciou parkovacej kamery. Vo väčšine prípadov je súčasťou predávanej sady a jej inštalácia spočíva v natiahnutí príslušných káblov od autorádia ku kamere namontované na vonkajšej strane vozidla, spravidla v blízkosti zadnej poznávacej značky.

Konečne je tu otázka vzhľadu samotného rádia, ale to už je individuálna záležitosť. Rozhodne stojí za zváženie zaistiť, aby zariadenie zodpovedalo dizajnu vášho vozidla. Neobvyklý a moderný dizajn zase určite upúta pozornosť vašich cestujúcich a urobí na nich dojem. Je tiež dôležité, aby bol správne zvolený balík dostupných funkcií, čo zaistí zábavu a spríjemní cestu Vám i Vašim blízkym.